Edukacja
Czy rodzice powinni pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji?

Czy rodzice powinni pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji?

To pytanie, czy pomagać dziecku w odrabianiu lekcji jest tematem kontrowersyjnym zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Często rodzice uważają, że to szkoła powinna dbać o to by dziecko było wyedukowane, a nauczyciele, uważają, że bez pomocy rodziców dziecko nie jest wystarczająco stymulowane do rozwoju umiejętności, zarówno językowych, ale również ogólnych. Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych, ale pomaganie dziecku w nauce jest niewątpliwie owocna i może przynieść pozytywne odzwierciedlenie w przyszłości.

Odrabianie prac domowych, jak wiemy jest to obowiązek, za którym dzieci niestety nie przepadają, wolą się bawić, biegać, skakać, oglądać bajki, lub po prostu spędzać czas z rodzicami na zabawie. Wielu rodziców nie wie jak pomóc swojej pociesze w odrabianiu lekcji, często czują się bezsilni i nie potrafią dziecka zmotywować męcząc się razem przez wiele godzin nad otwartym podręcznikiem.

odrabianie lekcji z dzieckiem

Pomoc w lekcjach, czy wyręczanie? Na czym polega różnica?

Pomoc w lekcjach, to przede wszystkim wsparcie i motywowanie. Jest to nie tylko czytanie wspólnie poleceń w zadaniach, wspólne zastanawianie się nad rozwiązaniem, wspólne czytanie, liczenie, przepytywanie, ale również motywacja, która jest kluczem do sukcesu. Jest wiele sposobów na kształtowanie motywacji do nauki, są to metody prób i błędów, metody nagród i kar, a także obietnica zabawy po skończonych obowiązkach.

Pokazanie dziecku, że nauka może być ciekawa, nam samym może sprawiać przyjemność. Nie należy dziecku wszystkiego pokazywać palcem, wyręczać go w trudniejszych zadaniach, tylko dlatego, że chcemy by szybciej skończyło i z głowy. Do niczego dobrego to nie prowadzi, a może zaowocować zamiłowaniem do niedokładności i lenistwa. Przyzwyczaić możemy dziecko do tego, że zawsze je wyręczymy w trudniejszym zadaniu i nie będzie chciało podejmować wyzwań.

Pomoc w zadaniach ma raczej polegać na wskazówkach, wsparciu, wspólnym zastanowieniu się nad rozwiązaniem, ale co ważne – stworzeniu warunków do nauki. Pamiętajmy również, że edukacja nie polega na zapamiętaniu, zdaniu i zapomnieniu tego, co przed chwilą robiliśmy. Polega na poznaniu i zrozumieniu.

Plusy pomagania dziecku w odrabianiu pracy domowej

Uczeń na poziomie wczesnej edukacji to mały człowiek, który dopiero co poznaje świat. Mimo, że ma około 7-10 lat, to nie znaczy, że jest w pełni samodzielny i potrafi panować nad własną edukacją. Wręcz przeciwnie, jest to osoba, którą należy pokierować, ukształtować i poprzez pomoc w odrabianiu lekcji mamy na to szansę. Wspólne odrabianie pracy domowej niesie ze sobą szereg pozytywnych, wspaniałych wartości i plusów.

  • Oszczędność czasu – gdy pomożemy dziecku w odrabianiu lekcji, jest szansa na to, że nie będzie godzinami siedzieć nad matematyką, czy zadaniem z języków. Możemy pozostały czas wykorzystać na zabawę z dzieckiem.
  • Mniejsze szanse na pojawienie się błędów, poprawek i skreśleń, wiąże się to również z szansą na lepszą ocenę za wykonane zadanie. Pamiętajmy jednak, że musi być to praca wykonana samodzielnie.
  • Wspólne odrabianie lekcji jest to również możliwość spędzenia czasu razem, jest to bardzo cenne przy deficycie czasu, z którym borykamy się na codzień.

Jak widać, warto jest odrabiać lekcje z dzieckiem, chociażby dla powyższych korzyści. Pomagając dziecku w edukacji, wdrażamy je do samodzielności, ale jednocześnie możemy mieć kontrolę nad błędami i możliwość monitorowania postępów, ale i niedociągnięć. Najważniejsze w tym wszystkim jest również rodzicielskie wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *