
Jak poprawić charakter pisma?
Charakter pisma, to specyficzny dla każdej osoby sposób zapisywania wyrazów. Nie trzeba nikogo przekonywać, że warto mieć ładny, schludny charakter pisma i nauczyciele od najmłodszych szkolnych lat pracują nad charakterem naszego pisma, by było ono jak najbardziej proste i kształtne. Nie każdy jednak ma tę zdolność i pisze jak „kura pazurem”, czyli krzywo, koślawo i nieestetycznie. Na ogół wiemy również, ze zawsze może być lepiej, ale wiemy, że zmierzenie się z poprawą charakteru pisma wiąże się również z systematyczną i niekiedy żmudną pracą.
Jak poprawić skutecznie swój charakter pisma?
Wiemy, że czasy pisania listów ręcznie, lub wypracowań dawno mamy za sobą i wszystko przenosimy obecnie na komputer, lub tablet, ale aby poprawić swoje pismo, warto się postarać pisać odręcznie jak najwięcej. Ćwiczenie ładnego pisma wymaga systematyczności i skupienia. Warto wówczas przygotować sobie stanowisko do siedzenia, zadbać o odpowiednią postawę i odpowiedni długopis lub pióro i zacząć ćwiczyć. Warto również zapisywać jak najwięcej samodzielnie w ciągu dnia, na uczelni, w przychodni, w pracy. Podobno najłatwiej przyswajamy informacje zapisane własnym pismem.
Następnie pamiętajmy, że pisanie na laptopie jest zwyczajnie głośniejsze niż pisanie ręcznie i wolniejsze. Dobrym sposobem na ćwiczenie charakteru pisma jest również prowadzenie dziennika. Ponad to warto wykonywać ćwiczenia motoryczne, takie jak składanie papieru, wycinanie, oraz może to zabrzmi śmiesznie, ale rysowanie różnych wzorów i figur, czyli nic innego jak szlaczki. Skoro nie robiliśmy tego będąc dzieckiem, lub robiliśmy stanowczo za mało, to teraz możemy to poprawić. Charakter pisma, jak każdy inny charakter da się kształtować. Ładny charakter pisma, to efekt tylko i wyłącznie pracy nad sobą.
Ćwiczenia ładnego pisania dla dzieci – kilka przykładów zadań
Aby dziecko miało ładne pismo, wykonuje się szereg zadań, by jak najwięcej ćwiczyć małą motorykę. Służy temu np. łączenie kropek, kolorowanie, malowanie farbami, wycinanie, a także składanie orgiami i oczywiście szlaczki. Zadanie, które może się wydawać nudne i wręcz irytujące, będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości właśnie w charakterze pisma. Przykładami takich zabaw na początek mogą być skoki na jednej nodze, aby dziecko zachowało koordynację i skupiło się na jednej linii. Zabawy ruchowe są pomocne przy nauce pisania. Następnie można przejść do małej motoryki, czyli lepienie z plasteliny, malowanie, układanie puzzli itp.
Na co zwrócić uwagę w charakterze pisma?
Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas pisania. Przede wszystkim to równe odstępy między literami, czyli zwrócenie uwagi na to, czy nasze pismo jest ciasne, czy rozwlekłe. Zwróćmy uwagę na pochylenie, w prawo, czy w lewo, a może piszemy zwyczajnie – prosto. Następnie, czy używamy ozdobników przy pisaniu litery „y” lub „j”. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim charakterze pisma, to musimy podjąć decyzję co chcemy zmienić, a następnie nad tym pracować. Będąc dorosłym człowiekiem, nie ma innego sposobu jak po prostu bardzo dużo pisać. Pisanie i ćwiczenie ładnego pisania, mimo komputeryzacji jest ważną umiejętnością. Warto również podpisać nad swoim własnym podpisem i parafką, która będzie swoista tylko dla naszego charakteru pisma.