Edukacja
Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka?

Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka?

Rysowanie, to zarówno rozrywka jak i świetny sposób na naukę. Dziecko rysując bogaci się w umiejętności motoryczne, ale i kształtuje swoją wyobraźnię. Uczy się kolorów i kształtów oraz rozwija umiejętność obserwacji i pamięć wzrokową, a także ćwiczy dłoń. Pond to rysowanie ma związek również z edukacją emocjonalną, ponieważ gdy dziecko jeszcze nie umie powiedzieć, co dokładnie odczuwa, może to narysować. Rysunek może odzwierciedlać aktualne uczucia, oraz stanowi naukę skupiania się na jednej czynności.

rysowanie

Jak nauczyć dziecko rysować?

Po pierwsze nie można tego robić przymuszając dziecko do rysowania. Jeśli widzimy również, że rysunek naszego dziecka, nie należy do wybitnych dzieł sztuki, nie poprawiajmy go na własne. Niech ono będzie takie, jakie jest. Nie bądźmy wobec dziecka bardzo krytyczni, ale pokażmy, co możemy poprawić, jeśli dziecko będzie sumiennie pracowało, na pewno skutecznie poprawi umiejętność rysowania. Rozwój rysunku dziecka, zależy od jego zaangażowania, ale również wrodzonych umiejętności, który my, jako rodzice, możemy jedynie kształtować. Aby rozwinąć umiejętność rysowania, proponuje się wpisać kreatywne zadania w ciągu dnia.

Powinniśmy również zaopatrzyć dziecko w artykuły do rysowania, kredki, farby, ołówki, papier do rysowania, a także szablony lub kolorowanki. Świetne są również obrazki do rysowania dla dzieci. Jeśli zastanawiamy się jak jeszcze nauczyć dziecko rysować, to nauczmy dziecko obserwować świat, dawajmy dziecku wyzwania i zadawajmy pytania. Każde dziecko jest trochę jak artysta, nie musi być od razy Picassem, ale warto te umiejętności w dziecku kształtować.

Rysowanie – a nieszablonowe myślenie

Pamiętajmy, że gdy dziecko rysuje, nie obowiązują je zasada odwzorowania rzeczywistości. Rysując na kartce kształty, które są wymyślone i eksperymentują z kolorami, dzieci kształtują swoją kreatywność i wyobraźnię.

Nie można dziecka wówczas poprawiać i sprowadzać na ziemię, pozwólmy, aby rozwinęła się w nich umiejętność nieszablonowego myślenia. Utarte schematy są nudne, dziecko może się zniechęcić do rysowania. A to ważna umiejętność, przydatna w przyszłości. Kto wie, być może dziecko w przyszłości zwiąże z rysowaniem swój zawód. Dziecko jest twórcze i ważne jest, by nie zaniedbać tych umiejętności. Dziecko rysując bawi się i czerpie pełnymi garściami ze swojej wyobraźni.

Małe dziecko, które jest artystą, może pokusić się o własną kolorowankę, zaprojektowanie jej według własnych zasad. Kolorowanie gotowych obrazków po numerach, jest zajęciem odtwórczym i może być nudne, dla kreatywnych dzieci. Obrazki do rysowania dla dzieci, gdzie same muszą dobrać kolor, są zdecydowanie lepsze, bo dziecko musi samo pomyśleć nad kolorami i wypełnieniem obrazka odpowiednią farbą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *