Edukacja
Jak uczyć się efektywnie?

Jak uczyć się efektywnie?

Gdy masz mało czasu, a pozostało ci jeszcze wiele materiału do nauki, warto wykorzystać metody efektywnego pochłaniania wiedzy. Nie ważne czy jesteś studentem uczącym się do kolokwium, maturzystą, którego czeka egzamin dojrzałości czy musisz zapoznać się z materiałami w pracy, znajdziesz tutaj informacje o tym jak szybko opanować nawet długie teksty. Oto wytyczne jak się uczyć efektywnie i oszczędzić czas.

Zanim zaczniesz

Sekretem efektywnego uczenia się jest dogłębne zrozumienie tego, co materiały mają do zaoferowania. Konfrontowanie wiedzy z różnych źródeł może pozwolić wydobyć z danego przykładu esencję wiedzy. Dlatego musisz dobrze przygotować się do nauki uzyskując najlepsze możliwe materiały. Bez tego droga będzie o wiele dłuższa i żmudniejsza. Musisz też znać się na tyle, by wiedzieć, jakie materiały najlepiej przyswajasz.

efektywna nauka

Styl nauki

Musisz nauczyć się uczyć. Jest teoria, która mówi, że ludzi można podzielić na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Praktyka pokazuje, że trudno jest znaleźć klasycznego przedstawiciela danego sposobu pochłaniania wiedzy, a większość ludzi potrafi wykorzystywać 2 czy 3 z nich. Dlatego jeżeli nie masz wyobraźni wizualnej, zrozumienie obrazów może stanowić problem i lepiej będzie posłuchać opisów danego problemu. Tak samo, jeżeli jesteś kinestetykiem, to najlepiej będzie doświadczyć danego problemu w praktyce, bo teoria niewiele ci powie. Biorąc pod uwagę te czynniki, przygotuj sobie materiały tak, żeby łatwo było ci je przyswajać.

Jak się uczyć w niekorzystnej przestrzeni?

Dzisiaj każdy nosi przy sobie dzwoniący telefon i efektywne uczenia się może być kłopotliwe.  Z jednej strony mam dostęp do ogromnej ilości wiedzy w tym małym urządzeniu, a zarazem ilość informacji, jakie smartfon jest w stanie w nas wciskać powiadomieniami potrafi być zatrważający.  Dlatego wybierając miejsce nauki, weź pod uwagę to by pozbyć się nie tylko hałasu współlokatorów, ale również odstaw telefon i zawrzyj ze sobą umowę, że nie będziesz przez jakiś czas zwracać na niego uwagi.

Prawda jest taka, że człowiek potrafi się skupić od 45 min do 90 min. Potem proces ten jest zaburzony i należy zrobić sobie przerwę. Jednak nie warto w tym czasie sięgać po telefon! Lepiej jest wstać, porozciągać sztywne mięśnie, napić się wody, otworzyć okno na chwilę, aby złapać łyk świeżego powietrza. Po pięciu minutach można wrócić do nauki na kolejne kilkadziesiąt minut. I w ten sposób uczyć się kilka godzin. Jeżeli masz naprawdę dużo materiału do opanowania to im więcej się uczysz, tym większe przerwy musisz sobie robić. Nie oszukuj się, że wiedza opanowana, gdy jesteś zmęczony/a pozostanie w twojej głowie.

Wszystko jest możliwe

Gdy powtarzasz by nauczyć się czegoś na pamięć lub gdy przepisujesz treść w inny sposób by lepiej zrozumieć temat, w twoim mózgu pojawiają się nowe połączenia, które w dniu egzaminu muszą działać. Dlatego pamiętaj, czy odpocząć przed ważnym dniem. Podzielenie materiału na części pozwoli efektywnie się uczyć i łatwiej odpoczywać między kolejnymi częściami i będziesz wiedzieć ile jesteś w stanie zrobić danego dnia. Mózg ma ograniczone zdolności poznawcze, ale gdy kawałki wiedzy są stawne, możesz zdziwić się jak szybko możesz się uczyć! Gdy wykorzystasz wskazówki z tego artykułu szybko dowiesz się jak się skutecznie uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *