Edukacja
Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Wybór kierunku studiów to jeden z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka. Ta decyzja zaważy na najbliższych latach, a prawdopodobnie ukształtuje całą przyszłą drogę zawodową. Nie oznacza to jednak, że studia są zarezerwowane dla osób po maturze. Wymagające czasy zmuszają coraz większą ilość osób do przekwalifikowania się na inną branżę.

Podjęcie odpowiednich studiów może ułatwić tą zmianę i pozwoli wejść w nowy zawód z odpowiednimi kompetencjami. Nie sposób nie zauważyć, że jest kilka bardzo dobrze opłacanych profesji, które w obecnych czasach wymagają odpowiedniego wykształcenia. Tutaj przyjrzymy się sześciu z nich. Niezależnie czy wybierzesz ścieżkę medyczną, techniczną, czy studia zarządzania, w każdym z nich można liczyć na wysokie zarobki.

Specjalista IT

Kto by nie chciał zarabiać 15 tysięcy złotych bez wyjeżdżania za granicę? Branża IT jest jedną z najlepiej opłacanych w Polsce, a doświadczeni specjaliści są cenieni również za granicą. Ścieżek specjalizacji jest bardzo wiele, ale wybór odpowiedniej może zaowocować pokaźną wypłatą. Nie oznacza to jednak, że zgłębianie tajników nowoczesnych technologii jest łatwe. Studia inżynierskie to jedne z najtrudniejszych i wymagających największej ilości nauki.

przyszłościowe studia

Gdy już uda Ci się zdobyć wykształcenie, wymagana jest dalsza nauka. Po studiach możesz zostać, np. programistą, software developerem, administratorem IT, webmasterem czy testerem, a także próbować swoich sił w pomocy zdalnej czy zarządzaniu projektami. Na pewno nie od razu będziesz zarabiać tak duże kwoty, ale niewątpliwie jest to możliwe w tej branży. Później mogą się przydać studia zarządzania, ale najpierw wymagana jest wiedza techniczna.

Finanse i ekonomia

Duża wiedza związana z obrotem pieniądza popłaca. Księgowi to jedni z najważniejszych osób w firmach. Analitycy finansowi, doradcy inwestycyjni pozwalają oszczędzić i rozmnożyć kapitał. Do tego jednak wymagane są studia wyższe. Często też należy wykonać dodatkowe kursy i certyfikacje. To pozwoli zacząć od stażu w dużej korporacji, a z czasem dojść do ważnych stanowisk, dużej odpowiedzialności oraz pieniędzy. Liczy się tutaj otwarty umysł, który wie jak korzystać z arkuszy kalkulacyjnych. Mimo dużej ilości absolwentów, nadal jest to przyszłościowy kierunek. Może nie jest to zarządzanie zasobami ludzkimi, ale danymi.

Prawo

Swoje prawa należy znać, a nikt lepiej nie zna skomplikowanych przepisów jak prawnik, adwokat czy radca prawny. Zaraz obok finansisty, jest to jedna z najważniejszych osób w korporacjach. Na wiedzy prawnej można budować ogromny sukces zawodowy i nie ma powodów, dla których taki scenariusz miałby się zmienić. Zawód adwokata potrafi dać w kość, a studia są jednymi z najtrudniejszych. Ukończenie ich nie oznacza jeszcze uzyskania zawodu, bo do tego są potrzebne kolejne lata nauki. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencja jest bardzo duża i tylko najlepsi dostaną się na studia, które jeszcze trzeba przejść. Jednak, gdy uda się przejść te wszystkie trudności, wysokie zarobki i status społeczny są zagwarantowane.

Medycyna

Pierwszy rok studiów jest koszmarnie trudny, a potem jest już tylko trudniej. Jednak zawód lekarza zawsze będzie potrzebny i wysoko opłacany. Są to ludzie, którzy ratują zdrowie i życie innych. Dopiero po 10 latach od rozpoczęciu studiów można liczyć na wysokie wynagrodzenie. Pieniądze to jednak nie wszystko, bo jest to bardzo szanowany i poszukiwany zawód. Zapotrzebowanie na osoby po studiach medycznych, a zwłaszcza na chirurgów, neurologów, endokrynologów, radiologów, anestezjologów czy pediatrów jest bardzo duże. Należy jednak pamiętać, że wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i wysokim ryzykiem wypalenia zawodowego.

Logistyka

Jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce jest transport. Spedytor to jeden z najbardziej poszukiwanych osób do pracy. Liczy się dokładność, odporność na stres i wiedza techniczna. Coraz więcej firm w Polsce jest w stanie dobrze opłacać ludzi odpowiedzialnych za transport towarów. Stąd coraz więcej ogłoszeń na to stanowisko. W ogłoszeniach widać, że w transporcie międzynarodowym ważna jest znajomość języka. Dlatego firmy prześcigają się w pozyskiwaniu spedytorów. Po logistyce można też trafić do jednego z największych działów w każdej firmie produkcyjnej – do magazynu. Zaczynając pracę od magazyniera można wspiąć się aż po zarządzanie przepływem towarów. Tak, więc, tutaj też potem można będzie pomyśleć o studiach zarządzania.

Zarządzanie

W każdej firmie jest potrzeby manager. Zarządzanie zasobami ludzkimi zawszę będzie obecne w firmie. Może trudno mówić o samym zawodzie managera bez wiedzy technicznej, ale każdy specjalista, który będzie chciał zarządzać zespołem na poważnie, będzie potrzebował studiów z zarządzania. Chociażby zaocznych. Wiedza nt. motywacji i planowania jest jedną z najbardziej kluczowych w zawodzie managera. Chociaż marketing i zarządzanie również są sobie bliskie. Zarządzanie marketingiem to obok sprzedaży jeden z głównych motorów napędowych zarabiania w firmie. Bez reklamy nie ma klienta, a bez klienta nie ma sprzedaży. Dlatego bez wątpienia zarządzanie zawsze będzie przyszłościowym kierunkiem studiów.

Co zatem wybrać decydując się na kierunek studiów? Odpowiedź jest trudna, ale przyglądając się każdej z opcji, należy wziąć pod uwagę plusy i minusy. Nie każdy nadaje się do pracy z komputerem. Nie każdy też potrafi dogadać się z każdym, co wymagane jest po studiach zarządzania zasobami ludzkimi. Rynek ma bardzo wiele opcji i wiedza zdobyta na studiach może okazać się potrzebne w nietypowych branżach.

Lista ta ma charakter orientacyjny i nie zawiera wszystkich zawodów, które będą poszukiwane w przyszłości. Wiele z profesji, które będą potrzebne nie są jeszcze odkryte. Świat rozwija się w takim tempie, że za 20 lat może okazać się, że wiele z obecnie popularnych zawodów będzie odchodzić w zapomnienie. Niezależnie od tego, wyższe wykształcenie zawsze będzie stanowić wartość samą w sobie. A studia z czy humanistyczne, techniczne czy studia zarządzania zawsze będą owocne w liczne znajomości, ciekawe doświadczenia czy wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *