Edukacja
Nauka przez zabawę, czyli prosty sposób przekazywania wiedzy!

Nauka przez zabawę, czyli prosty sposób przekazywania wiedzy!

Każdy z nas, gdy był dzieckiem uwielbiał się bawić, być może nadal to lubimy, ale zapomnieliśmy o tym, lub robimy to w inny sposób. Zabawa to nie tylko sztuka rozrywki, może być ona również metodą na naukę i to stwierdzenie jest coraz bardziej powszechne. Chyba nie ma lepszego sposobu, by dowiedzieć się, jak funkcjonuje nasze dziecko, jak połączenie nauki i zabawy.

Możemy wówczas zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów, takich jak rozwój umiejętności poznawczych, społecznych i emocjonalnych. Człowiek to istota o wielu cechach osobowości, to nie tylko ciało, ale i umysł, który warto kształtować od najmłodszych lat. Czas, który spędzimy z dzieckiem na zabawie, pozwoli nam ocenić, jak dziecko reaguje w różnych sytuacjach i na ile jest zdolne i do jakich zachowań ma skłonności.

nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę – czyli jakie plusy wynikają z połączenia nauki i zabawy

Jest kilka niewątpliwych plusów, które wynikają z połączenia zabawy i nauki. Zabawa i nauka w połączeniu wspomagają koncentrację uwagi. Każda gra wymaga od uczestników uwagi i skupienia. Gry i zabawy edukacyjne pobudzają wyobraźnię, część gier przenosi nas do fantastycznych krain, dzięki temu dziecko może wyobrażać sobie różne zakątki planety. Nauka i zabawa w połączeniu mogą objawiać również w grach na spostrzegawczość i pamięć, takie jak memory, historyjki obrazkowe, gra w 5 sekund i inne tego typu.

Gry i zabawy edukacyjne uczą również umiejętności językowych, także jeśli chodzi o naukę języka obcego. Wielu nauczycieli wykorzystuje strategie ludyczne w nauce języków obcych łącząc naukę z zabawą. Nauka przez zabawę, to także gry uczące logicznego myślenia, dzięki nim dziecko może zrozumieć i zauważać związki przyczynowo skutkowe i podjąć odpowiednią decyzję. Nauka przez zabawę w trakcie dnia pozwala na ćwiczenie konkretnych umiejętności, takich jak liczenie, mówienie, pisanie, oraz czytanie.

Jak uczyć przez zabawę?

Aby przemycić dziecku dawkę wiedzy podczas zabawy, nie należy zdradzać mu, że zabawa, którą proponujemy ma charakter edukacyjny. Należy również dobierać zabawy do odpowiedniego wieku, aby dziecko poradziło sobie z zadaniami, jakie wiążą się z grą. Największym błędem jest zbyt niski poziom gry do wieku i poziomu umiejętności dziecka. Należy również dbać, aby nauka przez zabawę nie odbywała się w sposób monotonny. Dzieci tego nie lubią. Można zatem, zachęcić do gier multimedialnych, by aktywować również ruch. Zróżnicowanie zabaw jest gwarancją na uniknięcie nudy. Pamiętajmy również, że nauka przez zabawę to kreatywność i należy szukać nowych nieoczywistych rozwiązań.

W przyswajaniu nauki ogromną rolę mają również emocje i aby lepiej się przygotować do przekazania wiedzy przez zabawę, warto sięgnąć po podręczniki z cyklu rozwoju emocjonalnego dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Pozwoli nam to na odpowiedni dobór gier, ale i odpowiednie reakcje na dane zachowania dziecka podczas nauki przez zabawę. Nie jest to proces łatwy dla rodzica, ponieważ wymaga on kreatywności, z jaką trzeba się zmierzyć. Ale efekty nauki przez zabawę są zazwyczaj oszałamiające i warte poświecenia temu uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *