Nauka angielskiego
Poznaj najważniejsze zasady gramatyki po angielsku!

Poznaj najważniejsze zasady gramatyki po angielsku!

Gramatyka w języku angielskim może wydawać się przerażająca, zwłaszcza, jeśli myślimy o szesnastu czasach, trybie przypuszczającym i mowie zależnej. Brzmi groźnie, ale to właśnie sprawia, że się blokujemy i nie możemy uwolnić swoich umiejętności i chęci nauki języka obcego. Złe nastawienie może grozić porażką. Bo nawet nie zaczniemy nauki z powodu swojego przerażenia. Jeśli gramatyka nas przytłacza, to można skupić się na początek na słownictwie, a na gramatyce skupić się trochę później. Badania i statystyki mówią, że potrzebujemy tak naprawdę mniej gramatyki niż myślimy do posługiwania się językiem angielskim.

Od czego zacząć ucząc się gramatyki angielskiej?

Jeśli uczymy się języka od postaw, to zamiast uczyć się zaprzeczeń po angielsku i zasad gramatyki, postawmy najpierw na naukę podstawowego słownictwa. Jego posiadanie pozwoli nam na swobodniejsze przyswajanie wiedzy na temat gramatyki angielskiej. Najlepiej jest również skupić się na 3-5 czasów, które są kluczowe w rozmowach. Tak naprawdę do rozmów w języku angielskim potrzebujemy czasu teraźniejszego do wyrażania przyszłości i przeszłości. Nie ma zatem sensu uczyć się wszystkich czasów i niepotrzebnie komplikować sobie życie. Wówczas zamiast zacząć mówić swobodnie, myślimy, jakiego czasu użyć, by nie popełnić błędu.

gramatyka

Części mowy w języku angielskim

Jeśli chodzi o części mowy w języku angielskim, to tak jak w języku polskim, występują tu czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki i przysłówki. Rzeczownikiem w języku angielskim jest słowo, które reprezentuje dany przedmiot, czyli na przykład kot- cat, ale również pojęcie, na przykład loneliness- samotność. Czasowkiem, jest dana czynność, lub stan. Przymiotnikiem natomiast jest słowo opisujące rzeczownik. Na przykład wysoki chłopak – tall boy.

 

Tworzenie zdań przeczących

To ciekawe zagadnienie, które postaramy się opisać poniżej. Nie jest to zbyt proste zadanie, ponieważ tworzenie zdań przeczących ma swoiste reguły. W wielu językach zdanie przeczące można przedstawić za pomocą słowa „nie”, ale w języku angielskim nie jest to takie proste. W języku angielskim zaprzeczenia opierają się na czasownikach posiłkowych. Nie jest to może trudne samo w sobie, ale oznacza, że do tworzenia zaprzeczeń trzeba wybrać czasownik posiłkowy, który koresponduje z odpowiednim czasem lub koncepcją, którą chce się wyrazić. Zaprzeczenia niektórych zdań, które pojawiły się już powyżej, wyglądają na przykład następująco:

–  (Present Simple) I work – I don’t work

– (Past Simple)  Yesterday, I worked → Yesterday, I didn’t work

–  (Future Simple) It will rain → It won’t rain

Są to oczywiście ogólne zasady jakich jest wiele w języku angielskim, ale na dobry początek, warto zwrócić uwagę na te aspekty i zapomnieć o przerażeniu. Wiedza jest w zasięgu ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *