Edukacja
Program Erasmus – Co to takiego?

Program Erasmus – Co to takiego?

Jesteś młodą osobą, która studiuje, znasz języki i chcesz się dalej rozwijać. Myślisz o wyjeździe za granicę, ale przecież studiujesz i nie możesz porzucić swojej uczelni. Co zrobić, aby móc zrealizować swoje plany i nie rezygnować, ani ze studiowania, ani z podróżowania? Dla takich osób jak ta opisana powyżej, istnieje specjalny program polegający na wymianie studenckiej. Jest to możliwe dzięki programowi Erasmus Plus. Czy nie wspaniale byłoby uczyć się i jednocześnie zwiedzać? Poznać inne kultury i zobaczyć jak wygląda życie na codzień w innym kraju? Teraz jest taka możliwość i warto z niej korzystać dla własnego rozwoju, nauki i zabawy.

wymiana studentów

Czym właściwie jest Erasmus?

Rozważania na temat Ersamusa warto zacząć od tego, czym on właściwie jest. Otóż, Erasmus, to specjalny program dla studentów, pozwalający im na naukę i studiowanie poza granicami rodzimego kraju. Program został uruchomiony przez Komisję Europejską już w 1987 roku i obejmuje szkolnictwo wyższe. Celem jest finansowanie wyjazdów studentów na studia do innych krajów europejskich. Erasmus trwa zazwyczaj do roku, ale może być skrócony, lub wydłużony, wszystko zależy od rozpatrzonych wniosków.

Program Ersamus ma również na celu współpracę uczelni wyższych ze wszystkimi krajami, które są członkami Unii Europejskiej, oraz kandydujących. Wspólnie opracowywany jest program tej współpracy. Nazwa natomiast pochodzi od filozofa pochodzenia holenderskiego, który był pedagogiem i szerzył kulturę antyczną – Erasma z Rotterdamu. Program Erasmus polega przede wszystkim na wymianie studentów, na transferze studentów do innych krajów europejskich. System Srasmus obejmuje również zaliczanie egzaminów i akceptację zaliczeń przez wybrane uczelnie.

Główne zalety programu Erasmus

To, że program Erasmus jest wyjątkowym sposobem na rozwijanie umiejętności, ale również zdobycie wiedzy i nowych przyjaciół już wiadomo, warto jednak wspomnieć o zasadniczych plusach programu Erasmus, które warto mieć na uwadze zastanawiając się nad złożeniem wniosku w uczelni:

  • Poznanie języka, szlifowanie umiejętności językowych, ponieważ na codzień będzie trzeba posługiwać się wyłącznie językiem obcym. Jest to ogromna szansa na dokształcenie umiejętności językowych.
  • Studiowanie za granicą, zawsze ładnie wygląda w CV i jest szanowane przez przyszłych pracodawców.
  • Program Erasmus pozwala na swobodę, niezależność, ale również uczy samodzielności, a także uczy charakteru i panowania nad własnym życiem.
  • Podczas wyjazdu z programem Erasmus Plus, masz szansę na dokładne zwiedzanie miejsca, w które trafisz.
  • Erasmus to również zabawa – przy zachowaniu rozsądku, można się naprawdę dobrze bawić z nowymi przyjaciółmi z akademika, lub uczelni. Poznać dzięki nim przyjazne miejsca dla młodych osób.

To jedne z najważniejszych zalet wyjazdu z programem Erasmus Plus. Warto dowiedzieć się więcej na swojej uczelni, może to zaważyć o naszej przyszłości, pozwoli na lepsze wykształcenie, szlifowanie umiejętności, a także poznanie innych perspektyw na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *